healthblog

Bu rahatsızlığa veya çirkin bir görünüme neden olabilir

Bu rahatsızlığa veya çirkin bir görünüme neden olabilir

Daith piercing’in riskleri nelerdir?

Daith piercingi veya temel olarak kulakta başka herhangi bir piercing yaptırmayı düşünürken dikkate alınması gereken birçok şey vardır; bunlar şunları içerir:

 • Enfeksiyon. Steril olmayan delme ekipmanı veya bakım sonrası bakımın yetersiz olması, delme bölgesinde ciddi enfeksiyonlara yol açabilir. Enfeksiyon belirtileri kızarıklık, şişme, ağrı veya akıntıyı içerebilir.
 • Alerjik reaksiyon. Bazı kişilerin piercing malzemeleri ve takılarda kullanılan metallere alerjisi olabilir. Bu, bölgede kızarıklık, kaşıntı ve şişmeye neden olabilir.
 • Yara izi. Uygun olmayan bakım, takıların aşırı hareket etmesine neden olabilir ve bölgede yara izine neden olabilir. Bu durum çirkin bir görünüme ve rahatsızlığa neden olabilir.
 • Delici reddi. Takılar bazen yerinden çıkabilir, bu da piercingin reddedilmesine ve korku ya da acıya neden olabilir.
 • Sinir hasarı. Sinir hasarı uyuşukluğa veya karıncalanmaya yol açabilir. Özellikle daith piercinglerinde kulak boyunca, özellikle de kıkırdak bölgelerinde çok sayıda sinir uzanır.
 • Keloidler. Bazı insanlar piercing bölgesinde keloid adı verilen nadir yara izlerine eğilimlidir. Bu rahatsızlığa veya çirkin bir görünüme neden olabilir.
 • Kan yoluyla bulaşan hastalıklar. Pirsing yaptırırken her zaman hepatit B ve C gibi kan yoluyla bulaşan hastalıkların bulaşma riski vardır. Ekipman doğru şekilde sterilize edilmezse sexgod-me-gummies- official.top’taki değişiklikler önemli ölçüde daha yüksektir.

Migren baş ağrılarını tedavi etmenin diğer yolları

Migren hastasıysanız, ağrıyı hafifletmeye çalışabileceğiniz başka yollar da vardır:

 • Akupunktur. Migren baş ağrılarının yanı sıra anksiyete ve depresyon semptomlarının tedavisinde ve hafifletilmesinde yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Akupunkturun eski geleneksel tıbbının, gergin bölgelere baskı uygulayarak anksiyete ve depresyon semptomlarını hafiflettiği ve aynı şekilde migren baş ağrılarının semptomlarını da hafifletebildiği söyleniyor.
 • Soğuk duş veya banyo. Banyo veya duş gibi soğuk suda rahatlamak vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir ve dolayısıyla sinir sistemini rahatlatabilir. Bu, migren baş ağrısının acısını hafifletebilir ve semptomları hafifletmek için gün boyunca tekrarlanabilir.
 • Kırmızı ışık. Parlak mavi ve yeşil ışık, migren baş ağrısı yaşayanlarda aura veya fotofobi baş ağrısını tetikleyebilir, bu da ağrı ve hassasiyetin artmasına neden olabilir. Kırmızı ışık tedavisi, mavi ışığın neden olduğu ağrıyı ve hassasiyeti azaltabilir ve migren baş ağrısının semptomlarını ve ağrısını hafifletebilir.

Son söz

Bazı insanlar Daith piercingi sayesinde migren semptomlarında azalma yaşadıklarını iddia etseler de şu anda bunun etkili bir tedavi olduğunu destekleyen kesin bir tıbbi veya bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Daith piercing’in migren baş ağrılarını ve kaygıyı tedavi etmedeki etkinliğinin bilimsel olarak kanıtlanmadığını unutmamak önemlidir; ancak plasebo etkisi kişinin deneyimini etkileyebilir. Migren baş ağrıları veya anksiyete için bir tedavi yöntemi olarak kullanan kişinin daith piercingi ile ilgili deneyimini yargılamamak önemli olabilir.

Migrenin şiddetli zonklaması aniden ortaya çıkabilir, hızla zayıflayabilir ve saatlerce hatta günlerce sürebilir. Kronik migrenden muzdarip insanlar reçetesiz (OTC) ilaçlar kullanarak ve tetikleyicilerden kaçınmaya çalışarak rahatlama aramış olabilirler, ancak ya migren daha sık veya şiddetli hale gelirse? Denemeyi düşünecek başka bir şey var mı?

Temel çıkarımlar:

 • Kronik migren baş ağrıları Amerikalıların %1 ila %2’sini etkilemektedir.
 • Tedavi seçenekleri arasında reçetesiz ve reçeteli ilaçlar yer alır.
 • Kronik migreni önlemek için çok az tedavi mevcuttur.
 • Botoks, migren sıklığını azaltmak için 2010 yılında FDA tarafından onaylandı.
 • Botulinum toksini, ağrı sinyallerini kesmek için belirli sinir uçlarının yakınına enjekte edilir.
 • Enjeksiyonlar her üç ayda bir yüz, boyun, şakaklar ve başın arkasındaki belirli bölgelere uygulanır.

Yaklaşık 30 milyon Amerikalı migren baş ağrılarından muzdariptir; kadınlar erkeklerden daha sıktır. Nüfusun yaklaşık %10-12’sinde migren baş ağrısı vardır ve %1-2’sinde ayda 15 veya daha fazla gün kronik migren vardır. Bu yazımızda botoks enjeksiyonlarının migrene yardımcı olup olamayacağını ve kimlerin bu tür tedaviyi düşünmesi gerektiğini tartışacağız.

Migren baş ağrısına ne sebep olur?

Migren baş ağrıları, beyindeki kan damarlarının şişmesine ve sinirler üzerindeki baskının artmasına neden olan iltihaplanmadan kaynaklanır. İnsanlarda migrene neden olabilecek çeşitli tetikleyiciler bulunabilir:

 • Uyku yoksunluğu/fazlası;
 • Öğün atlamak;
 • Parlak ışıklar, yüksek sesler, güçlü kokular;
 • Stres;
 • Hava değişiklikleri;
 • Alkol ve bazı gıda katkı maddeleri.

Mevcut migren tedavileri

Migren baş ağrılarının tedavisi olmasa da migreni durdurmaya yönelik tedaviler mevcuttur. Bunlar arasında, asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan anti-inflamatuarlar veya ağrı sinyallerini bloke eden ve kan damarlarını daraltan triptanlar gibi reçeteli ilaçlar bulunur. Ergotamin içeren ilaçlar, kan damarlarının genişlemesini önlemek için kafeinle birlikte de reçete edilebilir.

Gelecekteki migrenleri önlemek için seçenekler aşağıdakileri içerir:

 • Antiepileptikler;
 • Antidepresanlar;
 • Beta blokerler;
 • Kalsiyum kanal blokerleri.

Doktorlar ayrıca tetikleyicilerinizi tanımlamaya çalışmanızı ve mümkünse onlardan kaçınmanızı önerir. Son olarak, biyogeribildirim, vücudunuzun kaygıya verdiği tepkideki yüksek kalp atış hızı ve kan basıncı gibi ince değişiklikleri tespit etmenize ve bunlara yanıt vermenize yardımcı olabilir ve bu da migreni tetiklemeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Hiçbir şey işe yaramazsa, migren ameliyatı olarak da bilinen sinir dekompresyon ameliyatı yapma seçeneği de vardır. Kronik migren (ayda 15 günden fazla ortaya çıkan) yaşayan kişiler için uygulanabilecek bir diğer tedavi yöntemi de botoks enjeksiyonlarıdır.

Tıbbi kozmetoloji alanında bursunu tamamlayan ve kozmetik amaçlı Botoks uygulayan Rashmin Noushad, "Tedavi seçenekleri hakkında konuşmak önemli" diyor. “Botoksun kronik migreni olan hastalarım için de onaylandığından haberim yoktu.” Monoklonal antikorlar gibi daha yeni terapötikler de rahatlama sağlayabilir.

Botoks Nedir?

Kırışıklıkları azaltmak için Botoks enjeksiyonlarına (onabotulinum toksin A) aşina olabilirsiniz, ancak Botoks, 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde kronik migren tedavisi için 2010 yılında FDA tarafından onaylandı. Botokstaki botulinum toksini, botulizme neden olan bakterilerin ürettiği bir nörotoksindir. Bu toksin gözleri, ağzı ve boğazı şekillendiren kasların zayıflamasına veya felce uğramasına neden olur.

Küçük tıbbi dozlarda Botox, sinir sinapsları arasındaki boşluğa enjekte edildiğinde ağrının giderilmesini sağlayabilir. Bizi ısı ve basınca karşı uyaran sinirler olan nosiseptörler tarafından alındığında, toksinin bu ağrı yollarının aktivasyonunu azalttığı görülüyor.

Ağrı kesicide botoksun etkinliği

Randomize klinik çalışmalarda , bir aydaki baş ağrısı günlerinin sayısı, plasebo grubundaki 6,7 güne kıyasla Botoks grubunda 9,0 gün azaldı. 10 yıl boyunca yayınlanan 44 çalışmanın meta-analizi , gerçek dünyadaki etkinliğin klinik deneylerde görülenlerle eşleştiğini, ancak bu etkinliğin zamanla azalabileceğini buldu. Bir yıl boyunca Botoks kullanan 132 hasta üzerinde yapılan uzun süreli Botoks tedavisi çalışmasında, yalnızca 14’ü bir yıl sonra tepki eksikliği (10 hastada) veya başka migren ağrısının olmaması (4 hastada) nedeniyle çalışmayı bıraktı.

Botoks enjeksiyonlarının yan etkileri

Botoksun güvenlik profili iyidir, ancak klinik çalışmalarda boyun ağrısı, kas ağrısı, kötüleşen migren ve bulanık görme dahil olmak üzere tanımlanmış birkaç yan etki vardır. Randomize çalışmalarda tedavi grubunda (%3,5) ve plasebo grubunda (%1,4) yan etkiler kaydedildi. Kronik migreni olan kişiler için genellikle migrenden sağlanan rahatlama, olumsuz olaylardan daha ağır basmaktadır.

Botoks enjeksiyonları sigorta kapsamında mıdır?

Migren, özellikle 20-45 yaş arası yaşamın en zorlu yıllarında kadınları sıklıkla vuruyor. Kaybedilen iş günlerinin ve günlük aktivitelere katılım imkanının aileye ve topluma getirdiği ekonomik maliyetler oldukça yüksektir. Bu nedenlerden dolayı migren tedavilerinin ekonomik analizi Botox’un uygun maliyetli olduğunu ortaya çıkardı. Medicare ve Medicaid dahil olmak üzere sigortanın tedavi masraflarını karşılaması gerekir ancak ilk önce diğer iki koruyucu tedaviyi denemek gibi belirli gereksinimleri olabilir.

Tetikleyicileri belirlemek ve yoga ve meditasyon gibi tamamlayıcı uygulamaları eklemek, ayrıca vücudun kaygı ve strese tepkisini yönetmek için biyogeribildirim tekniklerini öğrenmek, ilaç tedavisi azaldığında veya başarısız olduğunda migreni yönetmeye yardımcı olabilir. Her şeyden önce, bu zorlukla başa çıkmada yalnız olmadığınızı ve doktorunuzun, başa çıkmanıza yardımcı olmak için tedavi seçeneklerindeki en son gelişmeleri sıralamanıza yardımcı olabileceğini bilin.

SSS

Migreni hafifletmek için botoks nereye enjekte edilir?

Botoks yüzdeki ağrı sinyallerinin geldiği belirli bölgelere enjekte edilir. Alın, burun köprüsü, şakaklar, başın arkası ve boynu içerebilecek 31-39 Enjeksiyon bölgesi vardır.

Botoks migren rahatlaması ne kadar sürer?

Botoksla migrenin hafifletilmesi genellikle 2 ila 3 ay kadar sürer ancak tedavi yalnızca 3 ayda bir yapılabilir. Sık migreni olan kişiler için tedavi döngüsünün son iki haftasında başka bir ilaç kullanılır.

Çocuklara veya hamile kadınlara Botoks enjeksiyonu yapılabilir mi?

Hayır, Botox’un hamile veya emziren kadınlarda veya çocuklarda kullanılması onaylanmamıştır. Hamilelik sırasında Botoks’a maruz kalma üzerine yapılan bir çalışma, olumsuz olayların oranının arka plandaki oranlarla karşılaştırılabilir olduğunu öne sürüyor.

Sızdıran bağırsak, bazı hastalıkların neden olduğu bağırsak geçirgenliğinin artmasına neden olan bir gastrointestinal durumdur. Sızdıran bağırsak, Amerika Birleşik Devletleri’nde tanınmış bir tıbbi teşhis değildir ve açıklanamayan nedenlere sahip bağırsak semptomları için "her şeyi kapsayan bir ifade" olarak kabul edilmiştir. Bu makale sızdıran bağırsakları ve sindirim sağlığınızı nasıl iyileştirebileceğinizi araştıracak.

Temel çıkarımlar:

 • Sızdıran bağırsak, bilinen bir tıbbi teşhis değildir, ancak bağırsakların geçirgenliğindeki artış, daha fazla su ve toksinin kan dolaşımına girmesine izin verir.
 • Sızdıran bağırsağın nedenleri arasında obezite, diyabet, fibromiyalji, artrit, astım, kemoterapi/radyasyon ve alkol veya uyuşturucu kullanımı yer alır.
 • Sızdıran bağırsakla ilişkili semptomlar şişkinlik, gaz, karın ağrısı ve kronik inflamasyon gibi sindirim rahatsızlıklarını içerir.
 • Diyet değişikliği, yeterli su içmek ve probiyotik/prebiyotik almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri, sızdıran bağırsağı iyileştirmenin doğal yollarıdır.

Sızdıran bağırsak gerçek bir durum mudur?

Şu anda sızdıran bağırsak tanınmış bir tıbbi teşhis değildir.

Contents